Drevená debna s efektom starého dreva
 • 1 hodina
 • Stredná

Drevená debna s efektom starého dreva

Vhodné na materiály

 • Hliníková vlna
 • Farba a vosk
 • Valček a vanička
 • Šablóna na rezanie uhlov
 • Ručná pílka na drevo
 • Uholník
 • Drevené dosky
 • Blok na brúsenie
 • Jednoručná stolárska svorka

Krok za krokom

Krok 1

Zmerajte a označte dosky, ktoré budú tvoriť základ debny. Najprv označte rozmery dosiek základu: 5 pozdĺžnych dosiek dĺžky 41,5 cm a 2 priečne dĺžky 31 cm (na spojenie pozdĺžnych dosiek).

Krok 2

Narežte dosky pílkou. Pripevnite šablónu na rezanie uhlov a dosku k pracovnému stolu pomocou dvoch stolárskych svoriek. Začnite rezať dosku a držte ju pritom jednou rukou, aby sa hýbala čo najmenej.

Krok 3

Zlepte základové dosky montážnym lepidlom Montack Lepí Všetko Okamžite. Na vytvorenie základu debny položte dve priečne dosky a postupne na nich lepte pozdĺžne dosky použitím montážneho lepidla. Ukladajte dosky od seba na rovnakú vzdialenosť. Nechajte uschnúť 1 hodinu.

Krok 4

Zmerajte a označte dosky, ktoré budú tvoriť bočné strany. Po zhotovení základu pokračujte kratšími bočnými stranami debny. Dosky spojíte pomocou ďalších dosiek uložených do zvislej polohy. K ich dĺžke je potrebné pripočítať 2-krát hrúbku dosky. V našom prípade sme pripočítali 2 cm (hrúbka dosky je 1 cm).

Krok 5

Narežte dosky. Ručnou pílkou narežte dosky, ktoré budú tvoriť kratšie bočné strany debny.

Krok 6

Nalepte zvislú spojovaciu dosku na vodorovné dosky lepidlom Montack Lepí Všetko Okamžite. Nalepte pozdĺžne dosky na zvislé spojovacie dosky. Na rovné uloženie všetkých dosiek a dosiahnutie pravého uhla použite uholník. Zlepte dosky americkou páskou, aby sa počas schnutia nepohli. Nechajte uschnúť jednu hodinu.

Krok 7

Prilepte krátke bočné strany k základu lepidlom Montack Lepí Všetko Okamžite. Použite americkú pásku, aby sa dosky počas schnutia nepohli. Nechajte uschnúť 1 hodinu.

Krok 8

Označte rozmery dosiek dlhšej bočnej strany. Keďže už máte zmontovanú polovicu debny (základ a obe kratšie strany), môže vám to pomôcť na zistenie rozmerov dosiek dlhšej strany. Druhou možnosťou je pripočítať 2-krát hrúbku dosky.

Krok 9

Narežte dosky. Ručnou pílkou narežte dosky, ktoré budú tvoriť dlhšie bočné strany debny.

Krok 10

Nalepte pozdĺžne dosky na debnu. Najdlhšie dosky sa ukladajú nakoniec a lepia sa na bočné priečne dosky. Lepte dosky jednu za druhou montážnym lepidlom a pomôžte si americkou páskou, aby sa nepohli. Nechajte uschnúť 24 hodín.

Krok 11

Natrite debnu. Na dosiahnutie efektu moreného dreva začnite lakom na drevo. Aplikujte dve vrstvy pre matnejší vzhľad (jednotlivé vrstvy nechajte uschnúť jednu za druhou). Po usušení natrite debnu jednou vrstvou náteru kriedovej farby. Keď náter vyschne, obrúste ho použitím sklenenej vaty alebo veľmi jemného brúsneho papiera.

Krok 12

Navoskujte drevo.

Krok 13

A vaša debna s efektom starého dreva je hotová!